Máte tlačiareň, ale minul sa vám toner? Ako si ho vybrať?

Pri veľkých množstvách tlače doma alebo v kancelárii sa výber často stáva pri laserových tlačiarňach a multifunkčných zariadeniach nevyhnutnou záležitosťou. Na rozdiel od atramentovej tlačiarne majú tieto zariadenia však nižšiu spotrebu farby, pracujú oveľa rýchlejšie a stabilita textu na papieri je vyššia. V určitom okamihu vzniká ale otázka doplnenia farby. V takom prípade musíte hľadať nové a náhradné riešenie.

Máte tlačiareň, ale minul sa vám toner? Ako si ho vybrať?
Máte tlačiareň, ale minul sa vám toner? Ako si ho vybrať? (Foto: naplne-do-tlaciarni.sk)

Čo je to toner v tlačiarni?

Laserové zariadenia používajú špeciálny prášok, ktorý sa na papier aplikuje rôznymi spôsobmi. Toner je kombinácia farebnej kompozície, nosiča náboja a spojív. V najjednoduchšej forme sa s pomocou elektrografického princípu prenáša prášok na papier z nabitého fotovalca. Obraz je takmer okamžite pevný a nerozmazáva (na rozdiel od atramentu). Samozrejme, že kvalita je závislá aj od výberu konkrétneho toneru Canon alebo inej značky.

Tonery a ich výmena

Presné zloženie konkrétneho tonera si často priamy výrobca značky tlačiarne uchováva v tajnosti, ale hlavné zložky zostávajú nezmenené. Pre čiernu farbu sa na interakciu s fotovalcom používajú magnetické častice (napríklad magnetit). Polyméry (ako alternatíva – styrén-polyakrylát) sa kombinujú s farbivami na získanie farebných práškov. Všetky ostatné komponenty sú uchovávané v najprísnejšom tajomstve, čo je jeden z dôvodov, prečo niektoré tonery rovnakej značky nezodpovedajú tlačiarňam konkurentov.

Prášok je mimoriadne prchavý, a ak je v miestnosti rozptýlený, nie je možné ho zozbierať ani s domácim vysávačom alebo iným suchým spôsobom. Preto sa nikdy nesnažte vymieňať náplň nepovoleným postupom. Všetko nechajte na profesionálov, ktorí vám špeciálne lacné tonery doručia až k vám domov alebo kancelárie.

Kompatibilné tonery sú univerzálne farbivá, ktoré teoreticky zodpovedajú rôznym modelom zariadení. Tento prášok je oveľa lacnejší ako originál, pričom nemusí byť ohrozená ani kvalita tlače. Dávajte si ale pozor na ich výber a pristupujte k nemu zodpovedne. Len tak si zaistíte nerušenú a dokonalú prevádzku tlačiarne, bez ohľadu na jej typ.

Text:PR