Ako si vybrať ponorné čerpadlo?

Ponorné čerpadlo by malo byť súčasťou každého záhradkára. Ide o čerpanie vody z vlastných prírodných zdrojov. Produktov tohto typu však na trhu nájdeme skutočne širokú škálu. Aby ste si vedeli vybrať čo najsprávnejšie, prinášame vám stručný prehľad parametrov, ktoré by ste mali zohľadniť pri kúpe.

Ako si vybrať ponorné čerpadlo?
Ako si vybrať ponorné čerpadlo? (zdroj: pixabay.com)

Základom je materiál

Pri kúpe ponorného čerpadla je mimoriadne dôležité zvážiť materiál, ktorý bol použitý pri výrobe. Mali by ste si tiež všímať celkovú konštrukciu, ktorá zahŕňa tesnenie a lícovanie. Kvalita materiálu sa však v tomto prípade odráža od ceny. Ak chcete mať čo najkvalitnejšie čerpadlo, budete musieť siahnuť do vrecka hlbšie, čo je pochopiteľné. Ponorné čerpadlo je však investícia, ktorá sa rozhodne oplatí.

Typ čerpanej vody

Pred výberom čerpadla by ste si mali premyslieť, akú vodu potrebujete čerpať. To znamená, že ak chcete čerpať klasickú pitnú vodu, nemusíte nič na viac riešiť. V prípade úžitkovej alebo dažďovej vody budete musieť prikúpiť k čerpadlu sací kôš, ktorý bude zachytávať všetky nečistoty. Čo sa týka nerezových a platinových čerpadiel, tie sú vhodné na čerpanie splaškovej vody.

Tlakové vs. netlakové čerpadlo

Ponorné čerpadlo je skvelým riešením do studne. V tomto prípade sa však budete musieť rozhodnúť medzi tlakovým a netlakovým čerpadlom. Aký je medzi nimi rozdiel? Na zavlažovanie a postrekovanie sa používajú ponorné tlakové čerpadlá. Ich výhodou je, že dokážu vodu vyčerpať aj z hlboko kopanej studne. Čo sa týka ponorných netlakových čerpadiel, tie sa využívajú výlučne na prečerpávanie. Použiť sa dajú aj pri povodni alebo čerpaní vody z bazéna.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vyberiete si to správne ponorné čerpadlo pre vás. Ide o zariadenie, ktoré vám vydrží aj niekoľko rokov, potrebné je len správne zaobchádzanie, ktoré je v tomto prípade viac než dôležité.

Komerčný článok