Ako si “založiť” vlastnú farmu

Vlastná domáca produkcia je snom mnohých z nás.

Obdobie, kedy slovenských pestovateľov požierali skryté dotácie z EU sa pomocou poznatkov, osvety zo sveta a ako následok zmedializovaných škandálov mení.

Vysokopostavení manažéri, ľudia pracujúci v business firmách, či dokonca študenti, ktorí napríklad zdedili pozemok na dedine, a mnoho iných typov sa uberá na inú koľaj – a to v podobe pestovania či chovu. Niekedy z nevinného plánu byť sebestačný v prísune ovocia, zeleniny či mäsa, môže farmárčenie prekvitnúť do fázy, kedy ich začnete ďalej distribuovať. Ak máte nadanie, chuť alebo už dlhšie zámery s “prácou na poli” a rozmýšľate nad tým, ako na to po právnej a ekonomickej stránke, ponúkneme vám pár tipov ako na to.

Ako si “založiť” vlastnú farmu
Ako si “založiť” vlastnú farmu (Foto: Unsplash.com)

Na to aby ste mohli spravovať dáke to políčko, musíte dokazovať určitú formu podnikania as to buď: samostatne hospodáriaci roľník, živnostník, spoločnosť s ručením obmedzeným alebo družstvo.
Keď sa rozhodnete, ktorá forma je pre vás tá najvhodnejšia, je dobré sa špecializovať. To znamená, pracovať s dátami ako je množstvo pôdy, ktoré vlastním, moje znalosti, použité stroje, môj vzťah k danej činnosti a či mám záujem len o rastlinnú, alebo aj živočíšnu výrobu.

Práca farmára samozrejme nezahŕňa len manuálnu prácu. Moderné vedenie je založené aj na administratíve, dôslednom plánovaní, evidencii, kontrole svojej vlastnej činnosti a hľadanie skrytých rezerv. Dôležitým zdrojom informácii je kontakt s úradmi, dodávateľmi, odberateľmi, ostatnými pestovateľmi a aj internet.

Posledným, ale veľmi dôležitým bodom je predikovať rentabilitu a ak je možné čo najviac sa vyhnúť neinformovanosti. Hlavnými bodmi, na ktoré je dobré si dávať pozor je:

  • 1. Ekonomický dopad, ktorý spôsobuje veľké medziročné rozdiely v priemerných cenách jednotlivých komodít.
  • 2. Náklady sa zvyšujú následkom využívania účinnejších pesticídov, čo sa premieta do nákladov.
  • 3. Existujú postupy, ktoré majú vplyv na problémy v osevnom postupe.
  • 4. Získavanie a využívanie poznatkov z rozborov a analýz (nielen pôdy, ale aj produkcie).
  • 5. Dobrou radou je poradiť sa a kontaktovať iných pestovateľov.

Pri vlastníctve malého políčka, asi nebudete potrebovať veľké poľnohospodárske stroje, ani nebudete vyvíjať takú mechanickú prácu, na ktorú by bola nutná elektrocentrála, ale je dobré sa pripraviť na finančný plán, do ktorého je nutné zahrnúť investície, ktoré potečú aj do menšej techniky.

Text: PR