Zariaďujete sklad a neviete kde začať? Poradíme vám!

Starosti so zariadením skladu nemávajú len začínajúce firmy. Aj zabehnutá firma, ktorá svoj sortiment obmieňa a dopĺňa, sa stretáva s potrebou mať neustále prehľadný a efektívny sklad. Samozrejme, čím väčší sklad, tým väčšie problémy s udržaním poriadku. Poradíme vám s jeho zariadením, aby bol pre vašich zamestnancov bezpečným a praktickým miestom.

Zariaďujete sklad a neviete kde začať? Poradíme vám!
Zariaďujete sklad a neviete kde začať? Poradíme vám!

V prvom rade by ste sa mali zamyslieť nad tým, aký druh tovaru potrebujete skladovať a tomu prispôsobiť úložné systémy. Na trhu je viacero druhov regálov, preto vám v krátkosti predstavíme niektoré z nich.

Paletové regály

Paletové regály sa vyznačujú veľkou variabilitou. Jednoducho a rýchlo sa prispôsobia priestoru každého skladu a tiež hmotnosti a veľkosti tovaru. Ocenia ich najmä majitelia veľkého počtu artiklov a stredne veľkej prekládky tovaru. Sú vhodným riešením do skladov so širokými aj úzkymi uličkami.

Konzolové regály

Prehľadné a jednoduché uskladnenie dlhých tovarov umožňujú konzolové regály. Takéto regály sú upevnené na regálových stojkách pomocou konzol, ktoré nesú záťaž. Bezpečne preto udržia objemné predmety ako sú rúry, tabule, tyče či dosky.

Policové regály

Pre uskladnenie tovarov, ktoré nie sú uložené na paletách, sú najvhodnejším riešením policové regály. Vďaka svojej jednoduchej konštrukcii sa tento typ regálu dá ľahko zväčšiť a flexibilne prispôsobiť rôznym potrebám.

Pojazdné regály

Výhodou pojazdných regálov je optimálne využitie priestoru. Sú poháňané elektrickým motorom vďaka čomu si vystačíte s nižším počtom uličiek v sklade. Pojazdné regály sú riadené pomocou bezkontaktného programovateľného systému. Ovládajú sa pomocou tlačidla na regálovej stojke, diaľkovým ovládačom alebo pomocou terminálu na vysokozdvižnom vozíku. V sklade sú veľmi praktickým pomocníkom.

Nezabudnite na revíziu

Bezpečnosť by mala byť v každom sklade na prvom mieste. Pri pravidelnom presúvaní tovaru, skladaní a prekladaní regálov sa môže zmeniť nosnosť a pevnosť úložných systémov. Dlhodobé zanedbávanie kontroly vašich regálov môže mať za následok zranenie zamestnancov alebo poškodenie tovaru. Revíziu regálov vykonávajú špecialisti podľa nariadenia vlády č.392/2006 Z.z o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri používaní pracovných prostriedkov každých 12 mesiacov. Nezabudnite na ňu, pretože je povinná.

Text: PR