Ideálne auto pri podnikaní? Takto postupujte pri výbere auta na dlhé trasy

Auto nie je malá investícia a hlavne ak často jazdíte za klientom, je dôležité kúpiť si spoľahlivé vozidlo. Trh je teraz presýtený značkami – lacnejšími aj drahšími, novými aj overenými. Na čo by ste sa mali pozerať pri výbere nového firemného auta, ktoré je vhodné na dlhé trasy? Prečítajte si všetky dôležité informácie a uľahčite si výber.

Ideálne auto pri podnikaní? Takto postupujte pri výbere auta na dlhé trasy (Foto: unsplash.com)

Presne podľa svojich potrieb

Aj keď sa jedná o firemné auto, tak ho kupujete pre seba a primárne by teda malo sedieť vašim potrebám. Niektorí potrebujú autá, ktoré majú množstvo vychytávok a najnovšie technológie. Vy ale môžete byť typ, ktorý preferuje bezpečnú jazdu a nevyžaduje vylepšováky.

Pred kúpou auta si zodpovedzte na otázky typu: Aké bezpečnostné prvky vyžadujem? Budem jazdiť aj po snehu a ľade? Jazdíte skôr po meste alebo diaľniciach? Potrebujete pohon všetkých kolies? Premyslieť by ste si mali aj to, koľko cestujúcich budete prevážať. Je rozdiel, ak budete využívať vozidlo len na obchodné účely alebo aj v súkromí. Nezabúdajte ani na PZP.

Značka, prevodovka a výbava

Pri výbere značky sa veľa ľudí nechá ovplyvniť statusom. Veď auto by malo byť luxusnej značky. No tu by ste mali brať ohľad na svoj rozpočet. Nie len na obstaranie auta, ale aj na jeho mesačnú prevádzku a údržbu. Na toto myslite aj keď ide o stavebné stroje či minibager. Mnoho nových áut tiež prichádza s automatickou prevodovkou a niektorí ju aj preferujú. Manuálna prevodovka sa hodí do horských oblastí a nad autom máte väčšiu kontrolu.

Čím modernejší model auta je, tým je vyššia úroveň vybavenia. Tu si treba dávať pozor na to, čo je pre vás naozaj užitočné a za čo si len zbytočne priplatíte. Nenechajte sa ovplyvniť predávajúcim a trvajte si na svojich požiadavkách. Je dobré myslieť aj do budúcnosti. Spravte si prieskum ohľadom toho, ako sa jednotlivé značky predávajú a koľko sa vám môže z predaja vrátiť. Nezabúdajte ani na doplnky ako kvalitné autorohože alebo autokoberce, sezónne prezutie a iné.