Podnikateľský účet – ako vybrať ten správny

Mnoho fyzických osôb podniká bez novovytvoreného účtu určeného na podnikanie. Tak získava všetky príjmy na daný účet a platí aj nižšie poplatky za jeden účet, ako by platil za dva účty. Z pohľadu účtovníctva to však nie je vhodné pre podnikateľov. Platná legislatíva tento stav však umožňuje. Z účtovného a daňového pohľadu je v praxi náročné odlíšiť súkromné platby a podnikateľské platby. Rovnako poplatky spojené s účtom sú ťažko daňovo uplatniteľné.

Podnikateľský účet - ako vybrať ten správny
Podnikateľský účet – ako vybrať ten správny (Zdroj: unsplash.com)

Správny výber

Ak ste začínajúci podnikateľ a oblasť vášho podnikania vyzerá pre banky lákavo, tak budete vítaným klientom. Naopak, ak ste rizkovým subjektom, banka si uvedomuje riziká s tým spojené. Ak ste sľubným subjektom, banka sa bude snažiť podporovať vaše podnikanie aj podnikateľskými pôžičkami. Týmto vy viete rásť, zvyšovať obraty, zároveň na vás zarobí aj banka.

PayPal pre medzinárodné platby

Pre medzinárodné platby sa čoraz častejšie využíva PayPal. Jedná sa o virtuálny platobný systém, ktorý vytvorila na internete spoločnosť PayPal v roku 1998 v Kalifornii. PayPal je systém, ktorý pomáha posielať peniaze medzi inými PayPal účtami a medzi jednotlivými lokálnymi bankami často aj na iných kontinentoch. Spoločnosť PayPal ponúka na výber založenie 3 druhov účtov. Osobný účet slúži len na nákup tovaru bez toho aby majiteľ účtu niečo predával. Tento účet je poskytnutý za najnižšie poplatky. Spoplatňuje sa transakcia spojená s prijatím platby pri platení debetnou kartou. Premier účet sa poskytuje ak majiteľ účtu plánuje nielen posielať, ale aj prijímať peniaze. Jeho nevýhodou sú vyššie transakčné poplatky, rovnako za prijatú aj odoslanú transakciu. Business účet je určený pre podnikateľské subjekty, kde sa spoplatňuje transakciu spojenú s prijatím platby.

Táto spoločnosť nemá povolenie na vykonávanie platobného a zúčtovacieho styku v rámci Slovenska. Platobný a zúčtovací styk sa vykonáva podľa zákona č. 510/2002 Z.z. o platobnom styku. Často je tento účet preto prepojený s účtom v komerčnej slovenskej banke.