Zimná pracovná obuv vás rozmazná

Nie vždy sa dá pracovať v ideálnych podmienkach, avšak môžeme sa postarať o to, aby sa aj tie menej priaznivé okolnosti dali ľahšie zniesť. Je vám v práci často zima alebo sa vaši zamestnanci sťažujú na nedostatočnú bezpečnosť pri práci? Vyzbrojte ich zimnou pracovnou obuvou.

Zimná pracovná obuv vás rozmazná (Foto: pixabay.com)

Vlastnosti zimnej pracovnej obuvi

Komu by sa chcelo počas dlhého zimného obdobia v práci trpieť pre nedostatočné prispôsobený odev alebo obuv? Zdravie predsa máme len jedno, nehodno riskovať, že oň prídeme len preto, že podceníme dôležitosť ochrany zdravia pri práci. Stať sa môže všetko, od prechladnutia až po úrazy rôznej závažnosti.

Súčasťou ochrany zdravia je okrem dodržiavania bezpečnostných predpisov aj vhodná pracovná obuv. Pokiaľ vás v zimných mesiacoch vídať viac vonku ako vnútri alebo sa v priestoroch výroby sústavne stretávate s nízkymi teplotami, najvhodnejším variantom pre vás bude zimná pracovná obuv. Oceníte najmä to, že je zvnútra zateplená. Má pevnú podošvu, ktorá je navyše dostatočne hrubá na to, aby nohu izolovala od chladnej zeme, a spoľahlivá, aby ste sa nešmykli na každej zamrznutej kaluži či mokrom povrchu.

Podrážka, ako aj všetky materiály zimnej pracovnej obuvi sú odolné voči chemikáliám rôzneho druhu, voči olejom, palivám i kontaktnému teplu. Ak pracujete vonku, napr. v lese alebo na stavbe, oceníte vodeodolnosť materiálov a aj ich antistatickosť. Čo viac si od na prvý pohľad bežne vyzerajúcej obuvi priať? Azda moderný športový dizajn, vďaka ktorému ju jednoducho zladíte k vášmu pracovnému outfitu.

Kvalitná obuv pre prácu v zime

Zimná pracovná obuv sa zvyčajne vyrába z veľmi kvalitného nubuku, usne alebo materiálov odolných voči vode. Nubuk možno inak nazvať aj brúsená koža. Pochádza z vrchnej časti kože prasiat, teliat alebo hovädzieho dobytka. Na prvý pohľad nubuk pripomína zamat, a tak topánky nadobúdajú luxusný vzhľad. Zimná pracovná obuv z nubuku je dostatočne trvácna a odolná, aby sa vyrovnala aj s náročnými pracovnými podmienkami, vhodné je však ošetrovať ju ochrannými prostriedkami.

Rovnako tak sa treba starať aj o useň, takisto získanej z kože zvierat, z ktorej bola odstránená prebytočná voda a tuky. Zimná pracovná obuv vyrobená z usne má mierne štruktúrovaný povrch s pórmi a môže byť matná alebo lesklá. Useň je ideálna pre prácu vo vlhkom prostredí, pretože sa vie dobre vyrovnať s vodou a v suchšom prostredí by strácala na kvalite. Ak sú topánky obdarené oceľovou špičkou, prsty na nohách sú ešte viac chránené pred úrazmi.

Zimnú pracovnú obuv zoženiete v rozmanitých prevedeniach, od členkovej cez poloholeňovú až po snehule. Vyberte si takú, ktorá bude najlepšie zapadať do podmienok, v akých pracujete.

Text: PR