7 pravidiel pre zdravé sedenie

Chceme byť zdraví, aktívni a fit. Mať dlhý a zdravý život je cieľom, alebo aspoň by malo byť, každého z nás. Efektívnosť práce s počítačom závisí aj od pracovného stola a stoličky. Či už ste podnikateľom z domu alebo zamestancom. Existujú však viaceré pravidlá, tipy a rady, ako vybrať správne a dosiahnúť tak to najlepšie a zdravé sedenie pri počítači.

7 pravidiel pre zdravé sedenie
7 pravidiel pre zdravé sedenie (Foto: unsplash.com)

V súčasnej kancelárii sme stále v pohybe, preto by stolička mala mať kolieska. Aj na stoličke sme aktívni, naneťahujeme sa k počítaču, za papiermi, či k tlačiarni. Ako na jej správne nastavenie sme sa pozreli bližšie v niekoľkých bodoch.

Nastavte si ju podľa svojich potrieb a požiadaviek. Sadnite si tak, aby chodidlá boli celkom na zemi, môžete použiť aj oporu nôh. Členky by mali zvierať so stehnami pravý uhol. Výšku sedáka taktiež stanovte správne, aby boli lakte v rovnakej výške ako je vrchná hrana pracovného stola.

Pravidlá správneho sedenia

  • Radšej stoličku s kolieskami – ak už pohyb so stoličkou, tak s využitím koliesok
  • Pri sedení majú byť celé chodidlá na zemi, môžete využiť aj oporu nôh
  • Členky by mali zvierať so stehnami pravý uhol
  • Lakte majú byť v rovnakej výške ako je vrchná hrana pracovného stola
  • Displej počítača nastavte na vzdialenosť vystretej ruky
  • Displej monitora majte vo výške očí, aby ste mali hlavu pri pohľade naň rovno
  • Seďte vždy rovno, nehrbte sa

Displej počítača nastavte na vzdialenosť vystretej ruky od vás vo výške očí, aby ste mali hlavu pri pohľade naň rovno. Vždy seďte rovno, ak už kráčate choďte taktiež vždy rovno – vzpriamene. Posilňujte a precvičujte svaly chrbta a krčnej chrbtice, a tak šetrite svoje kĺby.