Poradíme vám, ako si vybrať dobrú kancelársku stoličku

Ako si vybrať stoličku do vašej kancelárie, aby ste mohli dlho sedieť a pracovať bez pocitu únavy? Kancelárska stolička by mala byť nielen pohodlná, ale aj spoľahlivá, vysoko kvalitná a praktická. Koniec koncov, je často kancelársky nábytok ukazovateľom pevnosti firmy a jej majiteľa. Dnes budeme preto hovoriť o tom, čo by vás malo viesť ku výberu tej správnej stoličky do kancelárie.

Poradíme vám, ako si vybrať dobrú kancelársku stoličku
Poradíme vám, ako si vybrať dobrú kancelársku stoličku (Foto: unsplash.com)

Dizajn

Konštrukcia kvalitnej kancelárskej stoličky musí mať oporu na dobre otáčajúcich sa kolesách. Kreslo by malo mať plastické pohodlné podrúčky, pretože ich nedostatok môže viesť k rýchlej únave a strate pozornosti.

Kancelárska stolička by mala mať pohodlne umiestnené aj nastavovacie mechanizmy, aby bolo možné jednou rukou zmeniť polohu sklonu operadla, výšku sedadla alebo polohu područiek, bez toho, aby ste sa museli k tomuto úkonu vždy postaviť.

Aj regulátor lakťovej opierky umožňuje znížiť svalové napätie na chrbte, krku a ramenách, čím dosiahnete pohodlnú polohu. Podrúčky musia byť nastavené v správnej výške a uhle. Mechanizmy nastavenia by mali byť hladké. Nastavenie výšky sedadla je veľmi dôležité aj pre ľudí s nízkou telesnou hmotnosťou.

Konštrukcia kvalitnej kancelárskej stoličky by mala mať špeciálny tvar rámu. Tento dizajn dáva dobrý anatomický tvar zadnej časti kresla. Spodný okraj sedadla by mal mať okrúhly tvar, aby nedošlo k upchaniu ciev na nohách. Silná vrstva penovej gumy pozdĺž okrajov sedadla slúži na optimálne uchytenie tela.

Operadlo

Pri výbere kancelárskych kresiel dávajte pozor na uhol medzi operadlom a sedadlom. Mal by byť o niečo viac ako 90 stupňov, čo umožňuje relaxáciu bedrovej chrbtice pri opieraní sa v zadnej časti kresla. Zadná časť stoličky musí mať anatomický tvar, to znamená opakovať obrysy vášho tela. Môže byť naklonená o viac ako 90 stupňov.

Sedadlo

Sedadlo kancelárskej stoličky je tvrdé, polomäkké a mäkké. Tuhé sú sedadlá, ktoré sú vyrobené z elastických materiálov, ako je pena, drevo alebo kov. Polomäkké sedadlá majú priemernú hrúbku sedacej časti a mäkké sedadlá majú naopak veľkú hrúbku a sú vybavené pružinami.

Povrch sedadla by mal byť hladší. Tvar sedadla by mal byť opäť zaokrúhľovaný. Je žiadúce, aby bol kryt a materiál tiež vodeodolný, priedušný a šetrný k životnému prostrediu.

Podrúčky

Prítomnosť podrúčok, alebo opierok pre ruky je na kancelárskych stoličkách žiaduca, ale nie vždy nutná. Podrúčky slúžia na uvoľnenie a odstránenie bremena a záťaže z ramien, krku a chrbtice. Okrem toho poskytujú pohodlnú polohu rúk a zmierňujú únavu.

Mechanizmy

Jedným z hlavných mechanizmov kancelárskej stoličky je nastavenie výšky sedadla a sklonu operadla, ktoré umožňujú udržiavať správne držanie tela a jeho rovnováhu. Moderné modely kancelárskych stoličiek sú vybavené synchrónnym mechanizmom, ktorý umožňuje súčasne meniť uhol sklonu operadla a sedadla.

Materiál

Kvalitné kancelárske stoličky by mali byť vyrobené z ekologických hygienických materiálov. Čalúnenie je vyrobené z vysoko kvalitných syntetických materiálov, ktoré umožňujú pokožke dýchať a udržiavať konštantnú telesnú teplotu. Na spodnej a zadnej ploche stoličky je tiež možné použiť umelú kožu a plast.

Drevená základňa stoličky nie je populárna. Ustúpila plastom a kovom, ktoré sa považujú za odolné a spoľahlivé. Konštrukčné prvky sú vyrobené z hliníka, polyuretánu a dreva.

Čalúnenie kancelárskych stoličiek je vyrobené z kvalitných textílií, odolných voči opotrebovaniu. Farba čalúnenia je zvolená s prihliadnutím na okolité prostredie a nábytok v kancelárii. Najvýhodnejšie sú sivé, čierne, hnedé a modré tóny.

Takže všetko dôležité ste sa práve dozvedeli, teraz sa môžete vybrať na nákup.

Text:PR