Chcete podnikať? Je pre vás lepšia živnosť alebo sro?

Uvažujete o tom, že by ste začali podnikať a neviete, či je pre vás výhodnejšia živnosť alebo sro? Alebo máte za sebou likvidáciu spoločnosti a plánujete prejsť na živnosť? Každá forma podnikania má svoje výhody a nevýhody, a preto vám prinášame prehľad oboch možností.

Chcete podnikať? Je pre vás lepšia živnosť alebo sro? (Foto: unsplash.com)

Založenie živnosti je rýchlejšie a jednoduchšie

Na založenie živnosti potrebujete občiansky preukaz, vypísaný príslušný formulár a samozrejme musíte zaplatiť poplatok za každý predmet podnikania. Založiť živnosť si môžete online alebo na príslušnom odbore živnostenského podnikania. Výška poplatku závisí od toho, či ide o voľnú (5€), remeselnú (10€) alebo viazanú (15€) živnosť. Pri registrácií online sú poplatky v polovičnej výške.

Pre založenie s.r.o. je okrem poplatkov za predmet podnikania nutné zaplatiť aj poplatok za návrh na zápis sro do registra. Poplatky za predmety podnikania sú rovnaké ako pri živnosti, za zápis do obchodného registra zaplatíte 300€ (pri online registrácií 150€).

Pri rozhodovaní sa, či zvolíte živnosť alebo sro je teda živnosť finančne menej náročná aj rýchlejšia. Vybavenie živnosti môže za ideálnych podmienok trvať len 1 deň, založenie s.r.o. 2-3 týždne, no oproti živnosti má zas iné výhody.

Vedenie účtovníctva a odvody

V prípade, že si založíte s.r.o. nevyhnete sa vedeniu podvojného účtovníctva. Pri živnosti nie je vždy nutné viesť účtovníctvo, zas to je horšie s ručením. Živnostník, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky nemusí vôbec riešiť účtovníctvo. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov postačí jednoduché účtovníctvo.

Pokiaľ živnostník nie je zamestnaný alebo nie je študent musí si hneď začať platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Prvý rok po založení živnosti je oslobodený od platieb odvodov do Sociálnej poisťovne, ďalšie roky sa výška odvodov odvíja od príjmov.

Pri s.r.o. sa platia odvody len za zamestnancov (zamestnancom môže byť súčasne aj konateľ). Myslieť treba aj na to, že nutná likvidácia spoločnosti je obvykle komplikovanejšia ako zrušenie živnosti, ale aj s tou vám vedia odborníci pomôcť. Musíte mať ale informácie, ktoré sme vám práve poskytli.

Text: PR