Viete, ako by ste mali sedieť pri práci za počítačom?

Osobný počítač sa stal skutočne dôležitou súčasťou každodenného života najmodernejších ľudí. Práca a štúdium, zábava a komunikácia – to všetko nám dnes môže poskytnúť jediné zariadenie, pri ktorom trávime denne veľmi veľa hodín. Viete však, ako pri ňom správne sedieť, aby takáto zábava nepoškodila vaše zdravie?

Viete, ako by ste mali sedieť pri práci za počítačom?
Viete, ako by ste mali sedieť pri práci za počítačom? (Foto: kancelarske-stolicky.sk)

Opäť máme pre vás niekoľko tipov, ako to dosiahnuť.

Ako premeniť pomocníka na škodcu?

Každé zariadenie, ktoré má aspoň určitú zložitosť, má bezpečnostné opatrenia a prevádzkové pravidlá, ktoré je možné používať bez poškodenia zdravia. Počítač nie je výnimkou, pretože práca za ním je spojená s nadmerným zaťažením určitých svalových skupín.

Výsledkom je bolesť rúk, krku, chrbta, dolnej časti chrbta a nôh. Postupom času sa tieto nepríjemné pocity stávajú častejšie a na pozadí ich výskytu existujú rôzne formy zakrivenia chrbtice, ako aj syndróm karpálneho tunela.

Vybrať si správnu kancelársku stoličku, ktorá bude pri tejto námahe presne kopírovať tvar vášho tela a chrbtice je prvý krok smerom vpred. Ďalšie kroky budú možno zložitejšie.

Ako sedieť pri počítači?

75 % únavy a výskytu bolesti svalov a kĺbov je„ vinou “ nesprávneho sedenia pri počítači a 25 % za nedodržanie režimu práce a odpočinku. Riešenie je vo výbere správneho nábytku. V ideálnom prípade potrebujete špeciálny pracovný stôl a výškovo nastaviteľnú stoličku s odklápateľným operadlom.

Potom je dôležité držanie tela. Skúste sedieť tak aby lakte a kolená boli ohnuté v 90 stupňovom uhle. Chodidlá by tiež mali celou plochou dosiahnuť pohodlne na podlahu.

Myslite aj na správnu polohu rúk

Nohy nedávajte do kríža – takéto sedenie predstavuje narušenie krvného obehu a môže spôsobiť nepohodlie vo forme znecitlivenia končatín. Dôležitá je aj správna poloha rúk – mali by byť na rovnakej línii s lakťom, maximálna povolená odchýlka je v každom smere iba 5 °.

Samozrejme, ideálne je, ak tieto pravidlá dodržiavate všade, a to aj pri sedení na pevnej rokovacej stoličke. Uvedomte si tiež, že poloha v sede je pre naše telo neprirodzená, preto by ste v nej mali tráviť čo najmenej hodín. V opačnom prípade na seba nepríjemné bolesti hlavy, chrbta, rúk a nôh nenechajú dlho čakať.

Text:PR